S postupující industrializací v Evropě vznikala mj. potřeba zaměstnávat v manufakturách i ženy-matky. Ne všechny měly možnost dát děti na hlídání např. prarodičům, a proto vznikaly tzv. opatrovny, které se objevily začátkem 19. století.
Ovšem základy a vyučovací metody mateřské školy položil již v polovině 17. století Jan Ámos Komenský spisem Informatorium školy mateřské, jež ovlivnily školství v celé Evropě. V Německu byla otevřena oficiálně první mateřská škola v roce 1840 na oslavu 400. výročí objevení knihtisku J. Gutenbergem. V Čechách byl průkopníkem opatroven Jan Svoboda (1803–1844) s manželkou Zuzanou, kteří v březnu roku 1832 založili Kleinkinderaufbe-wahrnanstalt (vzornou opatrovnu pro malé děti) v Praze na Novém Městě. Škola byla velmi hojně navštěvována, roku 1841 již měla 196 dětí.
První německé mateřské školy začaly v Čechách vznikat v druhé polovině 19. století – původně pro matky s dětmi, které se zde učily správné výchově svých dětí. Úplně první Kindergarten v Čechách byla založena roku 1862 v Praze ve Spálené ulici. Ministerstvo vyučování svým nařízením č. 4711 ze dne 22. června 1872 upravilo zřizování a účel mateřských škol (dětských zahrádek, též dětských opatroven), dále pak stanovilo, jakým způsobem mají být pěstounky pro mateřské školy vzdělávány a jakým způsobem má výchova v mateřských školách probíhat.
První školky ve Slavkově
První mateřskou školu ve Slavkově založila hraběnka Eleonora z Kounic již v roce 1873 pro 40 chudobných dítek v panských domech č. 107 a 108 (dnešní školka Zvídálek na Koláčkově náměstí). O děti se staraly dvě pěstounky a děti dostávaly denně oběd i svačinu a jednou do roka šaty. Školka v této podobě potrvala do r. 1901, kdy byla za hraběte Václava Kounice zrušena.
Před založením mateřské školy byla v domech č. 107 a 108 trojtřídní národní škola. Budovu čp. 107 nechal v roce 1784 postavit kníže Antonín Kounic jako školu. Pro nedostatek místa byla pro žáky zřízena další učebna v domě č. 63 (dnešní dům v rekonstrukci vedle radnice). Škola pak byla přesunuta v r. 1864 do nově postavené budovy (dnešní budova pošty a radnice).
Hraběnka Eleonora Kounicová společně se svým manželem podporovala rozvoj škol a různých vzdělávacích ústavů v Praze a na svém panství. Školy na kounicovském panství obdržely spoustu darů, které zajistili i její synové Albert, Eugen a Václav.
Dne 19. 3. 1885 na přání veřejnosti požádaly Chudé školské sestry Naší Paní, které přišly do Slavkova v roce 1883, o zřízení mateřské školy. Přihlásilo se 23 dětí ve věku 4–6 let. Podle A. Ličmana fungovala již v r. 1920 (kdy psal svoje dílo Vlastivěda moravská) v klášteře Česká školka mateřská pro hochy a děvčata (a dále zde byla i soukromá industriální škola a hospodyňská škola). Mateřská škola byla subvencována státem a také paní Redlichovou, manželkou spolumajitele slavkovského cukrovaru.
Po 1. světové válce – městská školka
Prvního ledna 1924 byla otevřena městská dětská školka, která byla zřízena na přání části rodičů dětí, kteří nesouhlasili se směrem výchovy v klášterní školce. Zapsáno bylo 40 dětí ve věku 3–6 let. Pěstounkou byla Julie Vršková z Lískovce a opatrovatelkou Anežka Kolaříková ze Slavkova. Po její smrti tuto funkci zastávala Františka Havlíková.
V době I. světové války 9. května 1918 byl otevřen v klášteře útulek pro dělnické děti, jejichž rodiče byli zaměstnaní v cukrovaru a ve dvoře.
(Na fotografii je jedna z prvních učitelek – jméno neznáme.)
Od roku 1925 byla městská mateřská škola umístěna v Masarykově domě sociální péče (dnes poliklinika). Školka sem byla přeložena ze školní budovy a skládala se z učebny, herny, kabinetu a šatny.
Foto 1: Děti ze školky v roce 1946; foto 2: Rok 1947; foto 3: Rok 1948; foto 4: Rok 1949.
Mateřské školy za druhé světové války a po ní
V roce 1940 byl zahájen provoz mateřské školy v zrekonstruovaném rodinném domě v Tyršově ulici. Školka fungovala v době druhé světové války a průměrně ji navštěvovalo kolem 40 dětí. Vyučování bylo přerušeno jen asi na měsíc na jaře 1945. Měla jednu třídu a kapacitu 57 dětí. Po válce dostala jméno Mateřská škola míru. Nastoupila nová učitelka A. Ležatková a opatrovnice M. Škaroupková. V r. 1947 byla školka pro nedostatek uhlí uzavřena od 3. 1. do 26. 3. Koncem roku obdržela škola subvenci 35 000 Kč na novou kuchyň a na tělovýchovné nářadí.
Od 1. 4. 1948 nastoupila do školky nová ředitelka Eliška Grünová. Od 1. 7. byl u školky zřízen žňový útulek. V listopadu nastoupila učitelka Milada Fialová. V roce 1949 byla školka rozšířena o jednu třídu a děti byly rozděleny do dvou oddělení (36 a 38 dětí), které byly přemístěny do budovy kláštera. V té době děti hodně trápily plané neštovice, spála, spalničky i zápal plic.
O rok později přibyla třetí třída. Do školního roku 1950/1951 nastoupilo 73 dětí. Odešly dvě učitelky E. Grünová a M. Fialová a místo nich nastoupily ředitelka Marie Stejskalová a učitelky Františka Häringová a Vlastimila Průšová. Třídy dostaly nový nábytek a přibyla šatna.
V této galerii jsou fotky z 50. let. První dvě jsou z r. 1950, 8 fotek z r. 1955, 2 fotky z r. 1956, 5 fotek z r. 1957 a 6 fotek z r. 1958.
Padesátá léta 20. století
Od prosince 1951 byla při školce zřízena i školní družina s učitelkami Miladou Jirkovou a Annou Matyášovou.
V roce 1955 nastoupila nová ředitelka Jiřina Slavíková. Předchozí ředitelka F. Häringová odešla na zvláštní školu. V září 1955 byl zahájen provoz třetího oddělení, které bylo umístěno v budově 2. osmileté školy, kam chodilo 33 dětí. První dvě oddělení ve školce navštěvovalo 49 dětí. Ve školce se vyskytlo 7 případů příušnic a několik katarů. Jak je možné dočíst se z kroniky, „…stravování dětí je velmi dobré. Vaří se zdravě a i v zimě dostávají děti čerstvé ovoce. Rodiče platí na denní stravování dítěte 2 Kč, tj. na přesnídávku, oběd a svačinu.” V těchto letech skončily pravidelné oslavy svátku matek, které nahradily oslavy MDŽ. Na Vánoce začal děti navštěvovat děda Mráz.
V roce 1957 nastoupilo do školy 89 dětí a v následujícím roce 91 dětí. Z nedostatku místa nemohlo být přijato asi 30 dětí. Byla zrušena funkce pěstounky, zůstaly jen učitelky. Byla přijata Milada Urbánková místo S. Lukáškové, která odešla do zdravotnictví.
Školní rok 1959 zahájila MŠ ve dvou odděleních v budově v Tyršově ulici a v jednom oddělení v budově osmileté střední školy. Přihlášeno bylo 128 dětí. Avšak už 1. října 1959 byly všechny tři třídy mateřské školy umístěny v prostorných místnostech přízemí slavkovské jedenáctiletky (dnešní ISŠ), která byla zřízena k 1. září 1956. Ve školce učilo šest učitelek: Bohuslava Libenská (ředitelka), Zdeňka Zbořilová, Milada Menšíková, Drahomíra Urbánková, Zdeňka Fojtová a Anežka Šebelová.
Do dalších let byla plánována výstavba nové mateřské školy. MNV zakoupil budovu ústředí prodejen Jednoty na Malinovského ulici naproti kostela a po rekonstrukci plánoval na toto místo přemístění mateřské školy. Zde mělo být ve čtyřech třídách místo pro 100 dětí, přičemž páté oddělení pro „nadpočetné” děti zůstalo umístěno v budově jedenáctiletky. Ředitelka Libenskou nahradila Anna Lukešová.
Přemístění bylo naplánováno na podzim 1961.
První foto je asi z konce 60. let. Další 3 fotky jsou z roku 1961, kdy bylo slavnostní otevření, 3 fotky jsou z roku 1962, další 4 fotky z roku 1963 a poslední foto je z roku 1964.
Od roku 1961 v nové školce
Slavnostní otevření nové školy se uskutečnilo v neděli 19. listopadu 1961. Průvod dětí směřoval od SVVŠ k nové škole v Malinovského ulici. Školní kuchyni se nepodařilo do zahájení zprovoznit, jídlo bylo dováženo ze školní jídelny. Ve škole působilo deset učitelek. Zapsáno však bylo 145 dětí a na dalších 30 se nedostalo.
V dalších letech se doplňovalo vybavení školky: nové záclony, stojany na ručníky, nové povlečení, renovace dětských stolků, byly zakoupeny nerezové příbory. Škola získala i přilehlou zahradu.
V roce 1963 bylo zapsáno 100 dětí. Ředitelkou zůstala A. Lukešová. Učitelky: O. Malá, M. Pelikánová, D. Peterová, L. Hanáčková, D. Odložilová, Z. Zbořilová, J. Kotolanová. Od 1. září měla škola svou vlastní kuchyni, kde vařily V. Černá, K. Balijová a A. Šebelová. Postupně bylo doplňováno vnitřní zařízení (40 židliček), horské slunce, oblečení pro děti aj., bylo vymalováno a provedeny byly i opravy nátěrů, instalován byl rozhlas po drátě.
Dětí rychle přibývalo (zapsáno bylo každoročně 130–140 dětí v pěti odděleních) a současné prostory již byly nedostačující. Proto v roce 1967 bylo rozhodnuto zrekonstruovat prostory budovy na Koláčkově náměstí č. 107 (ano, původní školu z 18. století a o sto let později i první mateřskou školu), která do té doby sloužila jako internát zvláštní školy.
1. března 1968 zde byly otevřeny dvě třídy mateřské školy II., do které přešlo 5. oddělení. Ale ani tyto nové prostory nebyly stále dostačující. V následujícím roce bylo při ZDŠ Komenského otevřeno oddělení MŠ pro dvacet dětí, které spadalo pod MŠ Malinovského.
Početní stav učitelek se v té době stabilizoval: na Malinovského zůstaly učitelky Pelikánová, Jonášová, Lukešová, Odložilová, Dusbabová, Ambrožová, Formánková a Suchomelová. Na Koláčkovo n. přešly učitelky Provazníková a Řehůřková. Dosavadní ředitelka Lukešová požádala o zproštění funkce a její místo zaujala od 1. 3. 1968 D. Odložilová.
Barevné fotografie byly pořízeny v roce 1973. Tablo je z roku 1976 a hrubá stavba je z roku 1977.
Sedmdesátá léta – opět nová školka
V září 1971 byla zproštěna funkce D. Odložilová, kterou nahradila Vlasta Dráždilová. V následujícím roce se o děti staraly tyto učitelky: M. Čoupková, V. Kotolová, M. Pelikánová, M. Provazníková, V. Dráždilová, J. Kubíková, A. Lukešová a D. Odložilová.
V roce 1974 přibyla v MŠ Koláčkovo náměstí třetí třída. Kvůli nedostatku místa bylo 9. 9. 1975 otevřeno 5. oddělení v budově ZDŠ Komenského, které navštěvovalo cca 20 dětí.
Ve školním roce 1976/1977 bylo zapsáno 145 dětí, o které pečovaly tyto učitelky: M. Majárková, B. Zdražilová, V. Kotolová, A. Palásková, V. Dráždilová, J. Uhlířová, M. Čoupková, A. Zemanová, D. Odložilová a M. Provazníková.
Na jaře roku 1976 začala na místě bývalých hospodářských stavení přístavba tří nových tříd v MŠ Malinovského s kapacitou 90 dětí. Hrubá stavba byla hotová v létě 1977 a na stavebních pracích se podíleli i rodiče děti, kteří v roce 1976 odpracovali 1052 hodin a v r. 1977 do června 240 hodin.
Rok 1978 byl zahájen s počtem 165 dětí. Ke dni 1. 4. 1979 byla jmenována do funkce ředitelky Marie Čoupková.
Dne 25. června 1979 byl slavnostně zahájen provoz nové přístavby mateřské školy. Poté zde byl zahájen i provoz sauny a byla zřízena specializovaná třída pro děti s vadou řeči.
Fotografie ze slavnostního otevření nové školky na Malinovského náměstí z června 1979. Poslední foto je MŠ na Koláčkově náměstí v 70. letech.
Situace se stabilizovala. V té době bylo v MŠ Malinovského umístěno cca 230 dětí a v MŠ Koláčkovo náměstí 88 dětí. Později byl z hygienických důvodů počet dětí v MŠ Koláčkovo snížen na 55. Ve škole pracovalo 27 zaměstnanců, z toho 16 učitelek: V. Suchomelová, E. Eliášová, M. Čoupková, A. Zemanová, J. Černá, E. Kubínková, L. Kučerová, J. Křížová, V. Blažková, M. Provazníková, J. Uhlířová, Z. Rusnáková, V. Kotolová, Sedláčková, D. Odložilová a M. Majárková. V roce 1980 byla obnovena po několika letech a dána do provozu školní zahrada. V listopadu 1981 bylo započato s pravidelným saunování dětí.
Počty dětí v následujících letech: 1981 – 230 dětí, 1983 – 216 dětí, 1984 – 195 dětí, 1985 – 199 dětí.
V roce 1984 bylo plánováno postavit novou školku o kapacitě 90 míst na Zlaté Hoře. Okresními orgány však byla tato stavba vyňata z plánu.
Po roce 1989
Rok 1989 přinesl změny jak v práci s dětmi, tak i personální. Byl vyhlášen konkurs na ředitelku školy, ve kterém zvítězila Zdena Pindryčová. Do funkce nastoupila 1. 8. 1990. Toho roku bylo přijato 175 dětí, které byly rozděleny do 7 tříd. V roce 1991 to bylo už 199 dětí. O výchovu se staralo 15 učitelek: S. Polášková, Z. Malenovská, D. Červinková, J. Doleželová, V. Blažková, E. Eliášová, Z. Pindryčová, E. Jurásková, J. Volešová, H. Stárková, J. Cenková, B. Maradová, N. Omelková, V. Kotolová a V. Suchomelová. Nepedagogických zaměstnanců bylo deset. V následujícím roce bylo ve školce zavedeno plynové topení.
Od 1. října 1994 změnila MŠ Malinovského statut na soukromou Mateřskou školu Pohádka. Byla zvětšena jídelna a od dubna pracovala ve škole logopedka. Během roku odešly na základní školu učitelky E. Eliášová a H. Stárková. V dalším roce odešly p. uč. Z. Malenovská a J. Volešová. Do MŠ nastoupily Z. Nechvátalová, D. Červinková (po MD), L. Špánková a I. Hrabalová.
V roce 1996 nastoupila jako učitelka E. Knotková. V tomto roce byla jedna třída uvolněna pro potřeby zvláštní školy. Kromě základní činnosti byly ve škole i další činnosti: logopedie, výtvarný kroužek, hudebně pohybový kroužek, flétna, angličtina, křesťanská výchova a plavání.
MŠ Pohádka, 2. foto je z r. 1995, 3. z r. 1996 a poslední 3 fotky z r. 2010.
Počty dětí v MŠ Pohádka a na v MŠ na Koláčkově náměstí v poslední dekádě 20. století:
1992/1993 – 199 dětí 64 dětí
1993/1994 – 165 dětí 50 dětí
1994/1995 – 182 dětí 54 dětí
1995/1996 – 178 dětí 55 dětí
1996/1997 – 150 dětí 50 dětí
1997/1998 – 132 dětí 51 dětí
1998/1999 – ? 53 dětí
V době letních prázdnin 1995 byla budova Mateřské školy Koláčkovo plynofikována, bylo opraveno sociální zařízení a položena nová podlahová krytina na chodby a schodiště.
1. srpna 1998 nastoupila do MŠ na Koláčkově náměstí jako ředitelka Eva Jurásková. V roce 2001 proběhla celková rekonstrukce školní kuchyně a přilehlých prostor.
V roce 2000 dostaly budovu MŠ Malinovského do vlastnictví řádové sestry v rámci restitucí výměnou za budovy integrované školy, která jim původně patřila. V budově na Malinovského dál provozovala svou činnost stávající MŠ.
Od 1. 1. 2002 byla soukromá školka Pohádka zrušena a byla připojena k MŠ Koláčkovo náměstí, a tím se stala MŠ Malinovského odloučeným pracovištěm MŠ Koláčkovo náměstí. Mateřská škola byla pojmenována Zvídálek a ředitelkou zůstala Eva Jurásková.
Po roce 2000 se město rychle rozrůstalo, přibyly stovky nových obyvatel i s dětmi předškolního věku a místa ve školkách stále chyběly. Také z toho důvodu byla ve školním roce 2006/2007 na ZŠ Komenského zřízena nová třída mateřské školy (Včelky) s šestnácti dětmi. Ve školním roce 2008/2009 byla otevřena v ZŠ Komenského další předškolní třída Štěňata pro 28 dětí. Od sloučení obou školek (Koláčkovo a Malinovského) počty dětí opět rychle stoupaly až na 190 dětí v roce 2009.
Kongregace Chudých školských sester Naší Paní
Od 1. září 2009 byla po dohodě s kongregací Chudých školských sester Naší Paní a na základě zájmu rodičů zřízena třída Ovečky s křesťanským zaměřením, kde s učitelkou MŠ vyučovala i řádová sestra.
Fotky ze slavnostního otevření Křesťanské mateřské školy Karolínka 1. 9. 2011.
Nová Křesťanská mateřská škola Karolínka byla slavnostně otevřena 1. 9. 2011 pro 60 dětí. Všechny přítomné přivítala provinční představená kongregace Chudých školských sester naší Paní s. M. Bogdana Glezner. Sestra M. Josefa Jarošová, ředitelka KMŠ Karolínka, představila všechny paní učitelky a provozní personál. Brněnský biskup Mons. Vojtěch Cikrle prostor mateřské školy posvětil.
V současnosti má KMŠ Karolínka kapacitu 75 dětí ve třech třídách: Rybičky, Ovečky a Sovičky. O děti pečují učitelky P. V. Kvaltinová, S. T. Pernicová, M. Bočková, V. Šlapalová, M. Blaháková, K. Burdová, I. Baráková a asistentky O. Malíková, E. Chytilová a T. Macalova. Ředitelkou školy je sestra Josefa Hana Jarošová a zastupující učitelkou Kamila Maňásková. Ve škole pracují dvě řádové sestry a 15 civilních zaměstnanců. Škola tak navazuje na tradici vzdělávání v křesťanském duchu, která byla ve Slavkově u Brna zahájena řeholním společenstvím Chudých školských sester Naší Paní v roce 1883.
Výstavba nové budovy mateřské školy vedle budovy ZŠ Komenského v r. 2011.
Přístavba Mateřské školy Zvídálek v roce 2011
Zastupitelstvo města rozhodlo o stavbě nové budovy mateřské školy formou vestavby a přístavby k ZŠ Komenského. 18. března 2011 stavba začala. Stavbaři šibeniční termín dokončení stihli a 4. září 2011 byl provoz v nové mateřské škole slavnostně zahájen. Nová moderní školka byla šestitřídní (pro 168 dětí) a v provozu zůstalo i odloučené pracoviště na Koláčkově náměstí se dvěma třídami (jedna logopedická). Kapacita této nové budovy MŠ Zvídálek je 168 žáků v šesti odděleních. Náklady stavby (vestavby i nové přístavby) činily
26 500 000 Kč. Náklady na pořízení nového vnitřního vybavení dosáhly částky 1 700 000 Kč. Celková kapacita byla stanovena na 208 dětí. Škola měla 26 zaměstnanců, z toho 17 učitelek. Tím, že je nová školka ve velmi těsném sousedství se ZŠ Komenského, mohou děti z MŠ využívat tělocvičny nebo aulu ZŠ aj., stejně tak i mohou navštěvovat kroužky v blízkém DDM.