Začátky souborů, které provozovaly taneční hudbu ve Slavkově, spadají do prvních let 20. století. Ve městě a jeho okolí tehdy žilo kolem šedesáti amatérských hudebníků, ze kterých sestavovali kapelníci, kteří měli živnostenská oprávnění, příležitostné soubory. S nimi hrávali za úplatu na různých tanečních zábavách. Mnozí hudebníci navíc střídavě účinkovali s různými kapelníky i při divadelních hrách se zpěvy.
Vlevo nahoře: TAJB v r. 1935. Vedle sólistky Z. Ondrová (Zahradníková) a Z. Lábrová (1946).
V roce 1930 vznikl ve Slavkově první jazzový orchestr, vycházející z rané fáze swingové hudby. Byl pojmenován THE AMATEURE JAZZ BAND a do povědomí příznivců se zapsal zejména svojí zkratkou TAJB. V čele souboru stáli klarinetista a saxofonista Antonín Klimeš, který ze svých finančních prostředků zajišťoval nástrojový a notový materiál, dále dirigent a houslista Ervín Spáčil a umělecký vedoucí dr. Jaroslav Walter. Z tohoto prostředí vyšli i další hráči, kteří působili v pozdějších letech nejen nejen v tanečních orchestrech, ale bylI oporou i dalších hudebních souborů, které existovaly ve Slavkově. Za všechny jmenujme znamenitého trombonistu Aloise Doležala, klarinetistu a saxofonistu Břetislava Rozsypala. Soubor hrál převážně skladby Elingtona, Armstronga, Berlina, z naší produkce skladby Ježka, Traxlera, Nikodéma a dalších autorů. TAJB vydržel celých 17 let a zanikl jednak odchodem předních členů, jednak již svým zastaralým stylovým zaměřením.
Soubor Rudý koutek v 50. letech 20. století.
Ve stejném období existovaly ve Slavkově universální orchestry Ladislava Vykoupila, Františka Rybnikáře a Silvestra Šimáčka, které měly ve svém repertoáru taneční hudbu tzv. lidovkového typu (Vacka, Valdaufa, Poncara, Borovičky a jiných autorů).
Soubor mladých Slavkov a vedle orchestr Ladislava Vykoupila.
V plesových sezonách v letech 1946–1951 ve Slavkově vystupoval 25členný orchestr Ladislava Vykoupila, který vedle běžných skladeb hrál i náročný repertoár – koncertní valčíky a polonézy. V pozdějších letech jsou slavkovské taneční zábavy obsazovány menšími orchestry.
V roce 1957 sestavil Antonín Klimeš a Břetislav Rozsypal soubor STYL, který se těšil pozornosti svých příznivců víc jak 10 let. Soubor se plně přizpůsobil vkusu publika, u kterého upadal zájem o náročná orchestrální aranžmá ve prospěch rozmnožující se písňové tvorby. Svůj vliv zde sehrály i různé populární televizní soutěže. Nápadité melodii stačil jednoduchý doprovod melodických nástrojů a rytmické skupiny. Nedílnou součástí souboru byla početná skupina zpěváků – Alena Marischlerová-Tesařová, Zdena Zahradníková, Zdena Zvonková, Vladimír Doseděl, Zdeněk Újezdský a další. Mnozí z nich své zkušenosti z této doby úspěšně zúročili po mnoho dalších let při spolupráci s dalšími soubory.
Velmi populární soubor Styl.
STYL se zapsal do historie slavkovských tanečních orchestrů nejen svým vystupováním v řadě plesových sezon, ale též na mnohých tanečních akcích v širokém okolí města, při přípravě tehdy oblíbených estrád a letních nocí. Krátce po dokončení adaptace Společenského domu v roce 1968 soubor STYL svoji činnost ukončil.
Na podzim v roce 1970 však Břetislav Rozsypal zakládá další taneční orchestr, který přijal název STUDIO SLAVKOV. V jeho středu se objevili tři nováčci, a tak se zprvu soubor věnoval pouze nastudování budoucího repertoáru, než začal veřejně vystupovat. Jeho výraznou oporou byl zkušený Antonín Klimeš, nejen vynikající muzikant, ale též skvělý aranžér, dále též zpěvačky Alena Zahradníková a o něco málo později Alena Marischlerová-Tesařová.
V roce 1976 ze souboru pro nemoc odchází A. Klimeš a s ním i B. Rozsypal. Vedení orchestru převzal spolu s nově příchozím kytaristou Ing. Petrem Štamfestem klavírista a zpěvák Vladislav Stávek. Pod jejich vedením soubor nadále existoval až do roku 1981, kdy svoji činnost ukončil na velikonoční zábavě ve Vážanech nad Litavou.
Orchestr Studio Slavkov.
Mimo již uvedené muzikanty hráli v této kapele: Milan Macháček – trubka, Antonín Šlapal – trombon, Miloš Hložek – saxofon, Lubomír Andrla – baskytara, Zdeněk Andrla a Jiří Kořínek – bicí, Alena Marischlerová-Tesařová – zpěv.
Nedlouho nato se ve Slavkově objevil nový taneční orchestr. Zdejší MKS se stalo zřizovatelem souboru z nedalekých Kobeřic, který přijal název RYTMUS a po dobu dvou let zde účinkoval při nejrůznějších tanečních zábavách. V jeho čele stál vedoucí Ivan Sedlák a umělecký vedoucí Ladislav Janeček.
Do souboru přišel Ing. Petr Štamfest (foto vedle), který svojí vynikající hrou na sólovou kytaru a zpěvem výrazně pozvedl úroveň produkce taneční muziky. Další muzikanti byli Ivan Sedlák – saxofon, Stanislav Kedroň – saxofon, Ladislav Janeček a Ing. Svatoslav Hrubý – trubka, Karel Marischler – trombon a zpěv, Miroslav Merta – bicí, Vladimír Soukop – baskytara a Alena Marischlerová-Tesařová zpěv.
Po zániku souboru STUDIO SLAVKOV přišel Břetislav Rozsypal s myšlenkou sestavit velký orchestr, který by připomněl někdejší swingové aktivity. Pro tuto myšlenku získal saxofonistu Miloše Hložka jako organizátora a dr. Jiřího Majera jako uměleckého vedoucího. Tato trojice sestavila orchestr SLAVKOVSKÝ BIG-BAND v impozantním nástrojovém složení: 5 trumpet, 5 trombónů, 5 saxofonů, kytara, baskytara, klavír, bicí nástroje a 5 zpěváků.
Orchestr Slavkovský Big-Band.
Na svůj první koncert byl nastudovaný program, rozvržený do dvou částí: I. – Jaroslav Ježek a Osvobozené divadlo, II. – Když swing byl králem – se skladbami Glena Millera a českých autorů 40. a 50. let. Nejen tento koncert, ale i další vystoupení BIG-BANDU se setkaly s velkým úspěchem u publika. Organizační stránku přípravy akcí postupně převzal neúnavný Břetislav Rozsypal, který vypomáhal i dirigentsky. V následujících čtyřech letech připravil orchestr každoročně samosta