Zápis do pamětní knihy města 24. ledna 1984. Vlevo Zdeněk Mařík, vpravo Pierre Trudeau se synem Alexandrem (uprostřed)
Joseph Philippe Pierre Yves Elliott Trudeau (18. října 1919–28. září 2000), byl patnáctým kanadským ministerským předsedou. Ve funkci byl od 20. dubna 1968 do 4. června 1979, a poté od 3. března 1980 do 30. června 1984.
Čtvrtého března 1971 se premiér Trudeau oženil s dvaadvacetiletou, a tedy o třicet let mladší, Margaret Sinclairovou. Margaret porodila tři děti: 25. 12. 1971 syna Justina, 25. 12. 1973 syna Alexandra a 2. 10. 1975 syna Michaela. Později se s ní rozvedl.
Pierre Trudeau (foto vpravo) byl charismatickou postavou. Obdivovatelé vyzdvihují sílu Trudeauova intelektu a přiznávají mu politickou prozíravost v procesu zachování národní jednoty. Rovněž oceňují jeho práci na zakotvení Kanadské listiny základních práv a svobod do kanadské ústavy. Kritické hlasy pak Trudeaua obviňují z chabé úrovně administrativních praktik, arogance a nedostatku porozumění pro potřeby území Kanady mimo Québec. Faktem však zůstává, že se Pierre Trudeau stal jedinečnou osobností, jež se zasloužila o obnovu Kanady a kanadského postavení ve světě.
Byl znám okázalým způsobem života, na veřejnosti se ukazoval s celebritami, čas od času se dostavil v sandálech do Dolní sněmovny. Jedním z jeho nejkontroverznějších faux pas bylo vystřihnutí piruety přímo za zády královny Alžběty II.
Trudeau se stal prvním světovým státníkem, který souhlasil se setkáním s Johnem Lennonem a jeho ženou Yoko Ono během jejich světového turné za světový mír. Poté, co s Trudeauem hovořil asi 50 minut, se Lennon o kanadském premiérovi vyjádřil jako o „krásném člověku”. Rovněž poznamenal, že „kdyby byly všichni politici jako Pierre Trudeau, na světě by zavládl světový mír.”
Veřejná podpora Trudeaua a jeho vlády se od vzestupu po přijetí ústavního dodatku v roce 1982 strmě propadala. Dvacátého devátého února večer se Trudeau po návratu z „dlouhé procházky zasněženým městem” rozhodl odstoupit a ukončit tak téměř patnáct let trvající období v pozici kanadského ministerského předsedy. Formálně odstoupil 30. června 1984.
Jeho nejstarší syn Justin Pierre James Trudeau (foto vlevo) se stal
v listopadu 2015 premiérem Kanady.
Co vlastně víme o návštěvě Pierra Trudeau ze dne 24. ledna 1984? Moc toho v povědomí Slavkováků nezůstalo, a tak jednou z mála vzpomínek je článek, který vyšel ve Slavkovském zpravodaji v čísle 1/1984:
Kanadský premiér návštěvou ve Slavkově
Ve čtvrtek 26. ledna 1984 navštívil naše město předseda kanadské vlády P. E. Trudeau, který dlel v ČSSR na oficiální návštěvě na pozvání naší vlády. Významného hosta doprovázel ministr zahraničních věcí ČSSR Bohuslav Chňoupek, místopředsedkyně KNV v Brně Růžena Abrahámková a další oficiální představitelé. Přijela jej rovněž pozdravit delegace ONV ve Vyškově, vedená předsedou ONV Vladimírem Juříkem.
Vlevo P. Trudeau, vedle B. Chňoupek
P. E. Trudeau se zajímal o bitvu tří císařů 2. prosince 1805. Ze Žuráně zhlédl krajinu, kde se jedna z nejkrvavějších bitev odehrávala a odkud Napoleon vedl vítěznou bitvu, pak si prohlédl Mohylu míru a poté se svým doprovodem, v němž byl i jeho desetiletý syn Alexander, si přijel do Slavkova prohlédnout zámek, kde Napoleon přenocoval a v němž je instalována expozice bitvy v Historickém muzeu.
Město přivítalo hosty květinami z rukou krojovaných dětí ze souboru „Křenováček”, chléb a sůl podal krojovaný pár mladých lidí z nedalekého Archlebova a za MěstNV hosty přivítali jeho předseda Zdeněk Mařík a tajemnice Milada Soukopová. Expozicí provedl družinu ředitel Historického muzea PhDr. Dušan Uhlíř, CSc. Po ukončení prohlídky byla uspořádána malá recepce. Slavnostní přípitek provedl předseda ONV Vladimír Juřík, zahrál a zazpíval soubor Polana při Vysokém učení technickém v Brně pod vedením doc. Ing. Oldřicha Kiliána.
Na závěr P. E. Trudeau poděkoval za milé a přátelské přijetí a zdůraznil, že se všem ve Slavkově líbilo. Poté přijal drobné upomínkové dary a srdečně se s představiteli kraje, okresu a města rozloučil.
Bedřich Maleček
Pierre Trudeau se synem Justinem
Comments